Potreban vam je stomatolog?
Kontaktirajte nas i zakažite pregled.
Uz pomoć krunica za zube, funkcionalno i estetski se rekonstruiše kompletan zub. One ojačavaju zub, a bojom i oblikom se potpuno mogu uklopiti u zubni niz.
Krunice za zube su u najvećem broju slučajeva idealno rešenje ako je potrebno zaštititi oslabljene zube, rekonstruisati oštećene zube ili estetski unaprediti osmeh.
Krunice za zube se primenjuju kod:
Prvi korak je svakako detaljan stomatološki pregled, na kome se, pre svega donosi odluka o tome koji vid protetskog zbrinjavanja je najbolji u vašem slučaju. Zatim se utvrđuje na koji način treba izvršiti pripremu zuba za ugradnju krunice, parodontološki ili endodontski (vađenje živca), kao i da li je potrebno ojačati tretiran zub kočićem. Sledeći korak je priprema zuba za krunicu koja podrazumeva preparaciju tj. brušenje. Nakon pripreme, izrađuju se privremene krune. Otiskivanje (uzimanje otiska) je naredni korak, a zatim se na osnovu uzetog otiska u zubno-tehničkoj laboratoriji izrađuje krunica (navlaka). Nakon izrade krunice, slede probe koje treba da dovedu do toga da i pacijent i stomatolog budu zadovoljni. Poslednji korak je cementiranje krunice za zube.
Kao što smo već i rekli, često je za izradu potrebna priprema (endodontska, parodontalna, hirurška), što diktira broj dolazaka i trajanje procedure. Okvirno je za izradu navlaka (krunica) potrebno od 2 do 5 dolazaka. Intervencije se odvijaju pod lokalnom anestezijom, a u međuvremenu pacijenti imaju privremene krunice, tako da su sve vreme i estetski i funkcionalno rehabilitovani. Krunice se mogu izrađivati na prirodnim zubima i na implantatima. Materijal može biti kombinacija metala i keramike ili čista keramika (bezmetalne krunice), estetski superiornija.
Metalokeramičke krunice su do nedavno bile mnogo češći izbor pacijenata u odnosu na bezmetalne krunice za zube.
Ranije se za metalo-keramičke krunice smatralo da su jače, otpornije na pucanje keramike, što je i bio slučaj. One kao osnovu imaju metal, a preko njega se nanosi keramika.
Međutim, današnje monolitne cirkonijumske keramike prevazilaze nekadašnju slabost bezmetalnih krunica, pa je danas jedina prednost metalo-keramičkih kruna u povoljnijoj ceni.
Bezmetalne krunice za zube zadovoljavaju najviše estetske standarde.
Za razliku od metalo-keramičkih, bezmetalne krunice propuštaju svetlost, što im daje mnogo prirodniji izgled. Takođe, ne postoji opasnost od pojave vidljivosti tamnog ruba na desnima, što se ponekad dešava kod metalo-keramičkih kruna. Znatno se bolje uklapaju u zubni niz, što je jako važno kada se izrađuje samo par krunica, jer se teško razlikuju od prirodnih zuba. Današnji izbor keramika (pre svega cirkonija) omogućavaju trajnost i u bočnoj regiji, ne samo u frontu.
I među bezmetalnim krunicama postoje razlike u gradivnom materijalu:
Šta je najbolje izabrati, zavisi od situacije.
Trajnost krunica je prosečno 10 godina. To najviše zavisi od pravilnog održavanja higijene i odsustva loših navika.
Za održavanje higijene krunica i mostova neophodno je, pored četkice za zube, koristiti i interdentalne četkice ili specijalni konac za zube ("Superfloss"). Mostovi imaju mrtve prostore ispod zuba koji nedostaju tako da jedino ovako i mogu da se očiste. Posebno je zgodan i "oralni tuš", koji omogućava ispiranje tih mrtvih prostora pod pritiskom.
Redovne kontrole su takođe važne. Preporučljive su bar jednom godišnje, zavisno od slučaja. Tada lekar može proceniti nivo higijene i eventualno prevenirati da dođe do problema.
Kada dođe vreme za zamenu krunica, to se relativno jednostavno uradi presecanjem istih, dobruse se zubi i ponovo se otiskuju vilice, tako da se ponovo izrađuje krunica ili most, koji traju u proseku narednih 10 godina.
U Stomatoloskoj poliklinici Panakeia cene metalo-keramičkih krunica se kreću od 100 do 120€, a cene bezmetalnih krunica od 200 do 250€. Detaljnije o cenama krunica, ali i ostalih naših usluga možete videti na našem cenovniku.